BASIN AÇIKLAMASI: Doğum Hastanesi Bombalandı - UOSSM Türkiye

BASIN AÇIKLAMASI: DOĞUM HASTANESİ BOMBALANDI

Suriye İnsani Yardım’ın İdlib'te yer alan kadın doğum hastanesi dün Şam saatine göre 13:05'te hedef alındı. Binaya isabet eden üç hava saldırısı geniş çaplı hasara yol açtı. Buna rağmen, ölüm ve ağır yaralanmanın olmadığı bildirildi. Saldırı sırasında ameliyat yapmakta olan ve aralarında jinekolog ve anastezi uzmanlarının bulunduğu en az beş tıbbi personel yaralandı. Saldırı sırasında sezaryen doğum gerçekleştiren bir annenin karnı doktorlar tarafından hızlıca dikilmek zorunda kalındı, ancak böylece anne ve çocuk zarar görmedi. Geniş çaplı hasar oluşan hastanede ameliyathane ve laboratuvarlar kullanılamaz hale geldi.

"Suriye İnsani Yardım Tıbbi ve İnsani Yardım Kuruluşları Birliği'nin (UOSSM) üyesidir."

Dün Şam’ın banliyölerinde başka bir hastane de saldırıya uğradı. Mezkur saldırıda bir doktor yardımcısı hayatını kaybetti, bina ise hasara uğrayarak kullanılamaz hale geldi. Aynı zamanda bir ambulans da kısmen hasar gördü.

UOSSM Kanada Başkanı Dr. Enes El Kasım “ Pediyatrik ve kadın doğum hastanesinin hedef alınması korkunç bir olaydır. Anne veya coçukların hayatta kalması nedeniyle şanslıyız ancak böyle birşey çok rahatlıkla meydana gelebilirdi. Hastaneye (askeri olmayan hedef) yapılan bu saldırılar kasıtlıdır ve bu olayın failleri savaş suçundan sorumlu tutulmalıdırlar.

IMG_0278.JPG 
 IMG_0279.JPG
IMG_0280-2.JPG

Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.