BASIN AÇIKLAMASI: MAĞARA HASTANESiNE YAPILAN SALDIRIDA YENi AMELiYAT OLAN BiR ÇOCUK HAYATINI KAYBETTi - UOSSM Turkey

BASIN AÇIKLAMASI: MAĞARA HASTANESiNE YAPILAN SALDIRIDA YENi AMELiYAT OLAN BiR ÇOCUK HAYATINI KAYBETTi

Hama'nın kuzey bölgesinde ve Idlib'in güney banliyölerinde kalan son hastaneye iki kez saldırı düzenlendi. Bu nedenle, hastane 22 Nisan'da hizmet dışı kaldı. Önce saat 02:30 da vurulan Mağara hastanesi, ardından Şam saatiyle 5:15'de bu sefer de bir bunker buster füzesi ile vuruldu. O gün sabaha karşı yeni ameliyat olmuş bir kız çocuğu, ailesi ve iki diğer hasta dahil olmak üzere toplam beş kişi hayatını kaybetti. Biri ağır olmak üzere iki hemşire ise yaralandı. 

Savaş uçakların önceki saldırılarından dolayı yeraltında, 10 metre derinliğindeki mağaraya inşa edilen hastane büyük hasar gördü. Hava saldırısı, iki ameliyat odasını, bir laboratuarı, iki refakatçi odasını, acil servisi, röntgen cihazlarını ve C kolunu yok etti.

Bahsekonu saldırılar altı bölge hastanesini hizmet dışı bıraktığı için, Güney İdlib / Kuzey Hama banliyösündeki insanların sağlık hizmetlerine erişimi kalmadı. Bu bölge hastaneleri, 20.000'den fazla kişiye hizmet sağlamakta, 1000'in üzerinde büyük ameliyat ve ayda 120'den fazla sezaryen doğum gerçekleştirmekteydiler.

Hama Sağlık Müdürlüğü, " Hastanelerin ve tıbbi tesislerin sürekli saldırıya uğramaları nedeniyle, bölge doktorlarının ve sağlık personelinin bölgeden kaçmasından ve bundan dolayı bölgedeki sağlık sisteminin tamamen çökmesinden  korkuyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Açıklamada ayrıca "Bir çocuğun ameliyat olduktan hemen sonra öldürülmesi korkunçluğun ötesindedir. Çocuklar ve en savunmasız nüfus bu korkunç savaşın ızdırabını çekiyorlar. Onları korumak için daha fazlasını yapmalıyız. Hastanelere saldırmak bir savaş suçudur ve Birleşmiş Milletleri tıbbi tesisleri korumak ve bu kasıtlı saldırılardan sorumlu failleri yakalamak için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz “ ifadeleri kullanıldı.

Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.