Basın Açıklaması: Kafr Zeta Hastanesi Tamamen Yokedildi - UOSSM Turkey

Basın Açıklaması: Kafr Zeta Hastanesi Tamamen Yokedildi

 IMG_0583.JPG

Hama, Kafr Zeta'daki ihtisas cerrahi ve doğumhane hastanesi, 24 saat içinde üç kez saldırıya uğradıktan sonra bu hafta sonu tesviye edildi. Hastane binasına ve ayakta tedavi kliniklerine zarar veren ilk saldırı, 28 Nisan’da Şam saatiyle saat 4'te meydana geldi. İkinci saldırı, 29 Nisan Cumartesi günü Şam saatiyle 8.45'te gerçekleşti. Bu saldırı, acil servise büyük zarar verdi ve bir personel yaralandı. 29 Nisan’da Şam saatiyle 2'de gerçekleşen Üçüncü saldırı tesisi tamamen imha etti. Önceki saldırılar nedeniyle hastane boşaltıldığından dolayı ölüm veya yaralanma durumu bildirilmedi. Hastane, ayda 4.050 muayene, 100 normal doğum, 40 sezeryan, 280 büyük ameliyat ve 66 savaşa bağlı travma vakası hizmeti verdi. 

Hastane, geçen sene Nisan ayında Hama'daki Cave Hastanesine yapılan saldırıda öldürülen kardiyolog Dr. Hassan Al-Araj tarafından inşa edildi ve hastaneye bağış sağlandı. Dr. Al-Araj, özel hastanenin bölgedeki insanlara ücretsiz tıbbi bakım hizmeti vermesini istedi.

Dr. Ahmed Dbais, UOSSM Emniyet ve Güvenlik Müdürü ve vefat eden Dr Al-Araj'ın yakın bir meslektaşı olarak şunları söyledi: "Sayısız saldırılara rağmen, Dr. Al-Araj ihtiyaç sahibi insanlara hizmet etmek istediği için hastanenin operasyonlarına devam etmesinde ısrar etti. Her ne zaman bir pencere kırılırsa ya da hastane zarar görürse şahsen onun onarılmış olduğundan emin olurdu. Dr. Al-Araj ailesini Türkiye'de bıraktı ve fiziksel olarak hastalarını görmek için hastanede olmaya ısrar etti. Bana her zaman bu hastanenin insanlara hizmet etmek için açık kalması gerektiğini, tek yetkili olduğunu ve o bölgedeki tek kardiyolog olduğunu söylerdi. Hastaneye Suriye'deki tesislerin çoğundan daha fazla saldırı düzenlendi. Hastaneyi toprakla veya betonla güçlendirmek için sürekli çalışıyordu. Personeli ve hastaları güvende tutmak için elinden geleni yapmıştır. Al-Araj, başkalarına hizmet etmek için hayatını veren gerçek bir kahramandı. "

Dr. Dbais ayrıca, "Dr. Al-Araj'ın mirasını gerçekleştirmek için bu hastaneyi faaliyete geçirmek istedik. Onu tanıyan ve onunla birlikte çalışan herkes üzerinde derin bir iz bıraktı. Hastanesinin yıkıldığını görmek büyük bir trajedi, ancak bu kahramanın mirasını sürdürmeye devam edeceğiz. Doktorlar ve personel çalışmaya devam edecek ve yeni hastaneler inşa edilecek. " ifadelerini kullandı.

 Tıbbi tesislere yapılan saldırılar Suriye'nin her bölgesinde devam ediyor. Bugün, 1 Mayıs Şam saatiyle sabah saat 11.00'de doğudaki Ghouta'daki Arbeen Cerrahi Hastanesi saldırıya uğradı ve hastanenin yanındaki dört katlı bina tesis üzerinde çöktüğünden dolayı tesis hizmet dışı kaldı. Üç sivil öldürüldü (iki çocuk ve bir kadın) ve onlarca sivil yaralandı. Hastane, ayda ortalama 1.400 muayene ve 125 büyük ameliyat hizmeti vermektedir.

29 Nisan’da Şam saatiyle saat 12:30, Kafr Zeta Sivil Savunma Merkezi (Beyaz Kasklar) sekiz personeli öldürülmesiyle sonuçlanan bir saldırıya uğradı. Tesis hizmet dışı kaldı.

28 Nisan Cuma günü, Şam saatiyle saat 1'de Daraa'daki Nuaymah Hastanesi'ne saldırı düzenlendi ve hastane hizmet dışı kaldı.

 

Nisan ayında hastane saldırıları:

• Nisan 2- Maarat Nouman Hastanesi-Idlib

• 4 Nisan ve 16 Nisan - Mercy Hospital Khan Şeyhoun-Idlib

• 7 Nisan ve 8 Nisan -Heish Clinic-Idlib

• 17 Nisan - İkhlas Hastanesi Shnan-Idlib

• 17 Nisan Erbin Hastanesi Doğu Ghouta

• 22 Nisan Merkez Hastanesi Abdin- Idlib

• 25 Nisan - Kafr Takharim Hastanesi - Idlib

• 26 Nisan - Naseeb Hastanesi -Daraa

• 26 Nisan Al Latamneh Hastanesi - Hama

• 27 Nisan Üniversitesi Hastanesi Doğu Deir-Idlib

• 27 Nisan-SAMS Ambulans ve Tahliye Tıbbi Nokta Maar Zeta-Idlib

• 27 Nisan - Shamuna Ambulans ve Tahliye Sistemi Maar Zeta-Idlib

• 28 Nisan - Kadın Hastanesi Kafr Takhareem-Northern Idlib

• 29 Nisan - Al Nuaymeh Hastanesi-Daraa

• 28 Nisan 29 Kafr Zeta İhtisas Cerrahi ve Doğumevi - Hama Banliyöleri

A picture of Dr. Dbais (left) with the late Dr. Al-Araj, (right) in front of emergency entrance to the hospital, which he covered with dirt to fortify the building The emergency entrance to the hospital after it was completely destroyed.
Dr. Dbais (solda) ve merhum Dr. Al-Araj, (sağda) toprakla tahkim edilen hastanenin acil girişinin önünde. Tamamen tahrip edilmiş olan hastanenin acil girişi

 

  

Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.